Włocławek
Miasto z bogatą tradycją i kulturą.
Idealne miejsce do wypoczynku
i aktywności.

Zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzenia Włocławka. Miasto z bogatą tradycją i kulturą na pewno Państwa zaskoczy a Hotel Victoria ułatwi Państwu odkrywanie jego uroków. Obsługa Hotelu Victoria podpowie co ciekawego aktualnie dzieje się w mieście a jeśli wyrazicie Państwo zainteresowanie-zarezerwuje bilety.

Zarys historii Włocławka

Tu jest teraźniejszość i przeszłość, a obie jasne i poznania godne. Włocławek pod względem zewnętrzności swej należy bez zaprzeczenia do najporządniejszych miast w Królestwie.

Choć cytat ten (autorstwa Oscara Flatta) pochodzi z połowy XIX wieku, to i dziś doskonale oddaje naturę Włocławka. Wyjechać stąd nie wiedząc, gdzie się było – byłoby wobec historii niezręcznością. Wszak Włocławek to historyczna stolica Kujaw!

Pierwsze ślady osadnictwa ludzkiego tutaj – przy ujściu rzeki Zgłowiączki do Wisły – sięgają epoki brązu. Już w IV w p.n.e. ludność kultury pomorskiej założyła tutaj osadę, lecz zalążkiem wczesnośredniowiecznego Włocławka była dopiero osada założona w IX w n.e.
W XI w. na jej miejscu zbudowano gród obronny. W „Kronice Polskiej” Galla Anonima  Castrum Vladislawia pojawia się wśród czterech najważniejszych grodów piastowskich – obok Gniezna, Poznania i Giecza.
Do XII wieku Włocławek był jedynie siedzibą kasztelana, który wraz z drużyną rycerską sprawował tu rządy w imieniu księcia. Na początku XII stulecia przeniesiono z Kruszwicy do Włocławka siedzibę biskupstwa kujawskiego. W XIII wieku Włocławek stał się miastem biskupim – potwierdza to przywilej z 1255 r. W 1329 roku  – podpalone przez Krzyżaków – miasto całkowicie spłonęło.

Druga lokacja miasta miała miejsce w 1339 roku i to wtedy rozplanowano je według ówczesnych reguł urbanistycznych. Rozwijało się tu rzemiosło, handel i rolnictwo. Dekretem Zygmunta Starego z 14 czerwca 1520 roku otwarto we Włocławku komorę celną. To data dla miasta przełomowa. Włocławek stał się głównym portem handlowym środkowej Wisły. Gród się rozwijał, powstawały nowe spichlerze, organizowano duże jarmarki, przybywali rzemieślnicy związani z żeglugą i transportem towarów na Wiśle. Rosła liczba ludności, a miasto zyskiwało na znaczeniu jako ważny punkt na szlaku handlowym Kraków – Gdańsk.
Sebastian Klonowic we „Flisie” z 1596 roku tak pisze: „Poniżej w lewo czerwieni się dawny
Włodsławek księżą, cłem i piwem sławny: Tam ci też pewnie zahamują statek: zapłacić podatek”.

W 1620 roku wybuchł we Włocławku kolejny wielki pożar. W 1652 przeniesiono komorę celną do Nieszawy co na dwa stulecia osłabiło rolę Włocławka jako ważnego centrum handlu. Ponowna pożoga miała miejsce w 1657 roku – za sprawą Szwedów tym razem. Spalili niemalże całe miasto – oszczędzili jedynie kościoły i kilka murowanych budowli oraz ograbili skarbce kościelne i majątki prywatne. Wiek XVII i XVIII to nawiedzające Włocławek: morowe powietrze, wojny i klęski.

Wiek XIX dla Włocławka – za sprawą Komisji Dobrego Porządku – jest czasem porządkowania i rozbudowywania miasta w nowoczesny sposób. Nastąpiło ożywienie gospodarcze. W 1803 roku ludność żydowska otrzymała prawo osiedlania się we Włocławku.
Samo zaś miasto już wtedy budziło uznanie pasażerów przepływających Wisła statków. Co potwierdza cytat z książki Oskara Flatta („Brzegi Wisły” z 1854 r.): …na brzegu hożo i raźno. Sama już powierzchowność Włocławka mile wpada w oczy czystością, porządkiem
zi wdzięcznym na brzegu rozkładem. Jest to miasto, które zachowawszy wszelkie pamiątki i wrażenia starożytności, nie zapomniało przecież o dzisiejszym bycie”.

Od połowy XIX wieku we Włocławku rozwija się przemysł. Powstaje fabryka fajansu, celulozy, wyrobów metalowych i spożywczych.
W roku1862 Włocławek zyskuje połączenie kolejowe z Warszawą i Bydgoszczą.

W czasie II wojny światowej miasto wcielono do III Rzeszy. Hitlerowcy planowo likwidowali inteligencję polską. Wśród wymordowanych mieszkańców Włocławka wielu było nauczyciele oraz księży włocławskiej diecezji.

Co warto we Włocławku zobaczyć

Włocławek jest jednym z najstarszych polskich miast, nic więc dziwnego, że znajdziecie tu Państwo mnóstwo dzieł sztuki i architektury o wyjątkowych walorach historycznych. Wśród 560 włocławskich zabytków jest kilka, które zasługują na szczególną uwagę.

  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • Gotycka z przełomu wieków XIV i XV – z najstarszymi katolickimi witrażami w Polsce i nagrobkiem autorstwa Wita Stwosza.
  • Kościół św. Witalisa
  • Gotycki z ok. 1330 roku – to najstarszy ceglana budowla w mieście..
  • Kościół św. Jana Chrzciciela
  • Późnogotycki  z pierwszej połowy XVI wieku – dawna fara miejska.
  • Zespół klasztorny franciszkanów w. z kościołem Wszystkich Świętych
  • Barokowy z reminiscencjami gotyckimi – powstał w latach 1639-1644
  • Pałac biskupi
  • Powstał na bazie murów zamkowych z XIV i XVIII wieku – przebudowany w charakterze klasycystycznej rezydencji w XIX wieku.
  • Czarny Spichrz
    Jeden z najcenniejszych zabytków miejskich – drewniany, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku.
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
  • Muzeum Etnograficzne|
  • Przystań na Wiśle
  • Spływy kajakowe
  • Zalew Włocławski
  • Browar B
  • Teatr Impresaryjny

Więcej o włocławskich pamiątkach przeszłości dowiecie z przewodnika, który otrzymacie w recepcji Hotelu Victoria.
Chętnie odpowiemy na pytania i podpowiemy co jeszcze warto we Włocławku zobaczyć.